Prawidłowo wykonane ocieplenie dachu chroni budynek przed utratą ciepła i prowadzi do zmniejszenia wysokości rachunków za ogrzewanie, a co za tym idzie – znacznych oszczędności. Jednak by wybrana izolacja zaczęła przynosić spodziewane korzyści, trzeba zainwestować zarówno czas, jak i pieniądze potrzebne do jej wykonania. Co zatem składa się na koszt ocieplenia dachu? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Główne czynniki wpływające na koszt ocieplenia dachu

Koszt wykonania izolacji dachu jest wypadkową szeregu czynników, wśród których najważniejszymi są:

  • cena wybranego materiału izolacyjnego,
  • wielkość i stopień skomplikowania ocieplanej powierzchni,
  • wysokość robocizny,
  • zakres prowadzonych prac.

Niewątpliwie największe różnice w cenie izolacji powoduje dobór materiału. Najtańsze jest ocieplenie dachu za pomocą styropianu, co kosztuje około kilkudziesięciu złotych za m2. Z kolei cena izolacji z wełny mineralnej oscyluje wokół 200 zł/m2. Wełna jest warta mniej niż styropian, jednak jej wybór pociąga za sobą dodatkowe koszta, na przykład konieczność zakupu specjalnych stelaży służących do jej mocowania.

Ocieplenie dachu płytami PIR

Coraz bardziej popularne staje się zastosowanie izolacji poliuretanowej i ocieplenie dachu z wykorzystaniem innowacyjnych płyt PIR. Koszt zastosowania tej metody zależy m.in. od wybranego rodzaju (w tym rozmiaru i grubości) płyt – orientacyjnie wynosi ok. 50-150 zł/m2, jednak trzeba doliczyć jeszcze robociznę. Jak wyjaśniają specjaliści z firmy termPIR – producenta płyt PIR w Bochni:

Cena płyt PIR z początku wydaje się wysoka, jednak jest całkowicie adekwatna do jakości. Wykonane z poliuretanu płyty wyróżniają: doskonałe właściwości termoizolacyjne, niska nasiąkliwość, a ponadto wysoka odporność na uszkodzenia, chemikalia oraz ogień. Wszystko to sprawia, że ich koszt zwraca się podczas eksploatacji, ponieważ dzięki nim możliwe jest wykonanie szczelnego, pozbawionego mostków termicznych ocieplenia dachu.

W przeciwieństwie do styropianu płyty PIR umożliwiają zastosowanie niemal dwukrotnie cieńszej warstwy izolacji. Co więcej, tak cienkie i lekkie płyty łatwiej przetransportować, a także zamontować, co może wpłynąć na koszty robocizny. Szukając długofalowych oszczędności, warto rozważyć montaż płyt PIR – inwestycja w tak solidne materiały może bowiem okazać się o wiele bardziej opłacalna niż zastosowanie wełny czy styropianu.