Butle gazowe mogą być stosowane zarówno w celach turystycznych, podczas biwaków czy kempingów, jak i po to, żeby z ich pomocą ogrzać gospodarstwo domowe. Gaz jest wydajnym źródłem energii, lecz jednocześnie gdy się ulatnia może doprowadzić nawet do wybuchu. W związku z tym nie należy zapomnieć o kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie jego użytkowania. Tłumaczymy, jak sprawdzić szczelność podłączenia butli gazowej.

Metody sprawdzania szczelności podłączenia butli gazowej

Sprawdzanie szczelności butli gazowej między zaworem a reduktorem powinno stać się dla każdego użytkownika nawykiem podczas jej podłączania albo wymiany starej na nową, nawet przy założeniu, że kupowane na rynku butle są na różne sposoby zabezpieczane. Istnieją dwie metody wykonania tej czynności. Możesz to zrobić za pomocą manometru do sprawdzania szczelności, jeśli posiadasz reduktor z tym urządzeniem, jak również z użyciem środka pieniącego dostępnego w wielu sklepach. Niezbędne informacje uzyskasz też od pracowników firmy, od której kupiłeś butlę, na przykład dostawcy gazu Gal-Gaz.

Kontrola szczelności podłączenia butli gazowej przy wsparciu manometru

Przy przeprowadzaniu kontroli szczelności podłączenia butli z gazem z użyciem manometru w pierwszej kolejności musisz zamknąć armaturę odcinającą urządzenie odbiorcze, a następnie powoli otworzyć zawór. Potem powinieneś na manometrze zaznaczyć położenie wskazówki, natomiast jeśli używasz manometru z ustawianą czerwoną wskazówką przestaw ją na wskazania manometru.

W dalszej kolejności zamknij zawór butli gazowej, pozostaw go na 2 minuty, aby doszło do wyrównania temperatury, a po upłynięciu tego czasu popraw zaznaczenie. Jeżeli w tym czasie ciśnienie nie spadnie, to butla nadaje się do używania. Jeśli spadnie, oznacza to, że instalacja jest nieszczelna.

Kontrola szczelności butli z gazem za pomocą środka pieniącego

W tym przypadku również musisz zacząć cały proces od zamknięcia armatury odcinającej urządzenie zbiorcze i otwarcia zaworu. Potem spryskaj środkiem pieniącym połączenie między butlą, reduktorem a wężem i sprawdź szczelność podłączenia obserwując miejsca pokryte pianą. Jeśli nie powstają tam pęcherzyki, połączenie jest szczelne, lecz jeśli tworzą się i są coraz większe, takiej butli pod żadnym pozorem nie wolno używać. W tym przypadku usterkę należy usunąć, ale może to zrobić tylko specjalista.