Jednym z najważniejszych sprzętów wykorzystywanych na budowie jest koparka. Jej obecność niezbędna jest na każdym placu budowy i wykorzystuje się ją w przeróżnych pracach. Na rynku dostępnych jest wiele koparek, które różnią się od siebie parametrami czy zastosowaniem. Chcesz wiedzieć, w jaki osprzęt można doposażyć koparkę? Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym omawiamy poszczególne typy dodatkowego sprzętu!

Jak dzielimy koparki?

Głównym zadaniem koparek jest oddzielanie urobku od gruntu, jednak z wykorzystanie dodatkowego osprzętu można wykonywać również inne prace. Według specjalistów z firmy El-kop najczęściej spotykane są koparki jednonaczyniowe, czyli takie, które posiadają jedno naczynie urabiające. Te, które pracują ciągle to wielonaczyniowe. Są stosowane np. podczas skarpowania nasypów czy w górnictwie.

Koparki można dzielić także ze względu na wykorzystywany w nich osprzęt, są to:

  • koparki przedsiębierne;
  • koparki podsiębierne;
  • koparki chwytakowe;
  • minikoparki;
  • koparki zbierakowe.

Każda z nich ma swoje specjalne zastosowanie.

Jaki jest dodatkowy osprzęt do koparek?

Dodatkowy osprzęt może rozszerzyć zakres prac, wykonywanych przez koparki. Najprzydatniejszym dodatkowym sprzętem, dzięki któremu można wykonywać wiele prac, są wiertnice. Innym wyposażeniem są widły, które montowane są na łyżkę lub poprzez wykorzystanie adaptera. Kolejnym dodatkowym wyposażeniem koparek może być młot hydrauliczny mocowany w miejscu łyżki poprzez sworznie. Pozwala to na swobodne operowanie młotem, w sposób komfortowy i co najważniejsze, bezpieczny. Młoty hydrauliczne często stosowane są do rozbiórek. Innym, dodatkowym typem osprzętu jest zagęszczarka hydrauliczna, dzięki której efektywnie można zagęścić grunt. Mocuje się ją na ramieniu koparki i zasila uniwersalną hydrauliczną linią. Kolejnymi dodatkowymi akcesoriami są kosiarki bijakowe czy mulczery — rozdrabniacze do gałęzi, kosiarki rotacyjne, leśne czy głowice frezujące. Jak widać, istnieje wiele dodatkowych urządzeń, dzięki którym można skutecznie rozszerzyć funkcjonalność koparki. Pozwala to na wykorzystywanie jej do wielu prac, o najróżniejszych charakterach. Warto więc na nie postawić, aby być elastycznym i dostosowanym do każdej okazji.