Mokre wysłodziny browarniane to produkt, który prosto z browaru trafia na rynek do dalszej dystrybucji. W takiej postaci dociera do rolników, hodowców zwierząt, a także przetwórców do dalszej obróbki. I chociaż zazwyczaj niemal natychmiast poddawane jest różnym procesom konserwacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać mokre młóto od razu. Jakie właściwości ma taki produkt?
Do czego wykorzystać mokre wysłodziny browarniane?
Mokre wysłodziny browarniane można stosować tak samo, jak produkt przetworzony. To dobry składnik paszy dla zwierząt karmionych na mokro oraz dodatek do wyrobów piekarniczych. Niestety największym minusem świeżego młóta jest krótka przydatność do użycia. Duża zawartość wody powoduje szybkie namnażanie bakterii i grzybów, przez co młóto po prostu pleśnieje. Z uwagi na to niemal natychmiast po dotarciu do odbiorcy poddawane jest konserwacji.
Ze świeżych wysłodzin najłatwiej jest korzystać hobbystom warzenia piwa i zaprzyjaźnionym z nimi odbiorcom. W takiej sytuacji produktu jest na tyle mało, że łatwo jest od razu go spożytkować. Drugą zaletą takiego rozwiązania są częstsze dostawy niewielkich ilości. Większość użytkowników wysłodzin korzysta jednak z usług sprawdzonych dostawców jak na przykład firmy Domino sprzedającej młóto z dostawą. Dzięki temu otrzymują gwarancję jakości produktu i dobrą cenę. Przeważnie w przypadku takich zakupów dostawa jest bardzo duża, dlatego mało kto wykorzystuje świeże wysłodziny.
Różnica między wysłodzinami mokrymi a suszonymi
Oczywistą różnicą między produktem suchym a mokrym (niezależnie czy mowa o świeżych wysłodzinach, czy kiszonych) jest objętość. Suszenie wysłodzin polega bowiem na redukcji wody, więc nie ma w tym nic zaskakującego. W związku z tym należy jednak inaczej dawkować młóto, ponieważ suchy produkt jest bardziej skoncentrowany i łatwo przekarmić nim zwierzę. Dodatkowo suche młóto łatwiej jest przechowywać i zajmuje mniej miejsca.
Na tym różnice się kończą. Proces konserwacji nie wypływa bowiem na poziom zawartych w młócie składników odżywczych. Zarówno suche, jak i mokre wysłodziny są doskonałym źródłem białka, włókna surowego oraz makro- i mikroelementów niezbędnych w diecie zwierząt hodowlanych. Wybór formy produktu podyktowany jest więc głównie wygodą, dostępnością, a także ceną. Wysłodziny świeże cieszą się nieco większą popularnością, ponieważ są tańsze.
Be the first to write a comment.