Masz problemy ze snem? Po przebudzeniu czujesz się niewyspana, a wieczorem nie jesteś w stanie zmrużyć oczu? Przyczyną problemu mogą być niewłaściwe warunki do spania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak otoczenie może wpływać na proces regeneracji, czyli sen. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i przekonaj się, czego nie może zabraknąć w Twojej sypialni, a także czego należy unikać tuż przed snem. Dzięki tym poradom z łatwością zaśniesz, a o poranku obudzisz się wypoczęta i pełna energii.

Wybierz wygodny materac do spania

Jedną z ważniejszych części łóżka, która wpływa na jakość snu i jego przebieg jest materac. Jeśli jest niedopasowany do potrzeb ciała – zbyt twardy lub za miękki, to niestety organizm nie będzie w stanie zrelaksować się w trakcie odpoczynku, co zaburzy proces regeneracji. To właśnie dlatego wiele osób budzi się z obolałymi plecami lub karkiem. Źle dobrany lub stary materac może również utrudniać zasypianie, ponieważ trudniej jest znaleźć wygodną pozycję do spania. Jeśli takie problemy dotyczą Ciebie, to koniecznie zdecyduj się na wymianę materaca. Wybierz materac piankowy, który jest sprężysty i doskonale dopasowuje się do kształtu Twojego ciała.

Poduszka i nakrycie do spania ma znaczenie

Wydawać się może, że tylko materac ma znaczenie, jednak poduszka, na której zasypiasz może negatywnie wpływać na proces zasypiania i znacząco go wydłuża. Czemu tak się dzieje? Jeśli poduszka jest za twarda lub za miękka to głowa i odcinek karkowy nie są w stanie dobrze się ułożyć. To nie tylko nie pozwala Ci zasnąć, ale również jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa. Wybierz poduszkę piankową, która dopasowuje się do kształtu głowy i karku, by po wstaniu z łóżka czuć się wypoczęta. Dodatkowo nie zapomnij o dobraniu kołdry, która jest przewiewna i chroniła przed wychłodzeniem.

Zgaś światła – czego unikać przed snem?

Kiedy szykujesz się do snu, pamiętaj by zrezygnować z korzystania z urządzeń, które emitują światło niebieskie. Przeglądanie wiadomości na telefonie, oglądanie telewizji lub siedzenie przed komputerem i laptopem może rozbudzać i zaburzyć proces wydzielania melatoniny, czyli hormonu odpowiedzialnego za zasypianie.

Stosując się do wyżej wymienionych zasad możesz znacząco wpłynąć na proces zasypiania i odpoczynek. Dzięki tym zmianom Twoje ciało i organizm będą się regenerować w trakcie snu, dzięki czemu wstaniesz wypoczęta.