Chcesz rozpocząć starania o dziecko, ale nie wiesz jak zadbać o swoją płodność? Wydawać się może, że zajście w ciążę nie jest niczym skomplikowanym i wszystkim parom udaje się po pierwszym miesiącu. Prawda jest jednak taka, że coraz więcej par ma problemy z zajściem w ciążę, a przyczyn tego jest naprawdę wiele. Zwiększ swoje szanse na powiększenie rodziny i przekonaj się, jakie czynniki obniżają płodność.

Picie napojów z kofeiną – tego nie rób jeśli chcesz zajść w ciążę

Kubek kawy, kilka szklanek herbaty, a może picie napojów gazowanych? To wydaje Ci się nieszkodliwe, zwłaszcza, że te wszystkie napoje są pyszne i dodają energii? Jest tak nie bez powodu. W ich składzie znajduje się kofeina, która znacząco obniża płodność u kobiet i mężczyzn. Dodatkowo warto zaznaczyć, że badania naukowe wykazały, że kobiety, które często spożywają napoje z kofeiną są bardziej narażone na poronienia we wczesnym etapie ciąży. Jeśli więc planujesz zostać mamą zminimalizuj ilość spożywanej kofeiny, która znajduje się nie tylko w napojach, ale również niektórych suplementach diety.

Próchnica i zapalenia dziąseł – wydłużają starania

Jama ustna i zęby mają wiele wspólnego z płodnością, niestety niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Próchnica na zębach i zapalenia dziąseł mogą znacząco zmniejszyć płodność u kobiet, a co więcej wydłużają starania o średnio dwa miesiące. Dodatkowo warto pamiętać, że w jamie ustnej jest wiele bakterii, które w przypadku próchnicy lub zapalenia dziąseł mogą przedostać się do krwi, a stamtąd przedostają się prosto do płodu. Zaburzać to może rozwój dziecka. Organizm człowieka jest bardzo inteligentny, dlatego sam zapobiega sytuacjom, w którym kobieta z chorym uzębieniem i dziąsłami zachodzi w ciążę, ponieważ ma to bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu. Jeśli więc planujecie rozpocząć starania o dziecko koniecznie upewnijcie się, że zęby są zdrowe, a jeśli konieczne jest ich leczenie, to na początek skończcie ten proces, a dopiero potem myślcie o powiększeniu rodziny.

Nieprawidłowy styl życia – palenie papierosów, nadmierne przemęczenie i stres

Na jakość płodności wpływa również ogólny styl życia. Jeśli palisz i korzystasz z używek – przestań, ponieważ to utrudnia zajście w ciążę. Przemęczenie i stres również nie są sprzymierzeńcami płodności.

Przed staraniami zadbajcie o swoje zdrowie i zmieńcie nawyki żywieniowe na zdrowsze.