Świadczenie 500 + pomaga wielu rodzinom i wspomaga najmłodszych. Sporów na temat tego, czy jest to dobre rozwiązanie, a także, kto powinien je otrzymywać jest oczywiście wiele, jednak warto pamiętać, że rodziny, które otrzymują takie wsparcie oceniają, że jest to bardzo duże wsparcie. Przy obecnej sytuacji krążyły spekulacje na temat tego, że świadczenie dla rodzin z dziećmi może zostać odebrane. Czy to prawda? Zapoznaj się z naszym artykułem i przekonaj się, komu przysługuje 500+, a także kiedy przestaje ono obowiązywać.

Kiedy i komu przysługuje świadczenie 500+?

Jeszcze do niedawna świadczenie 500 + otrzymywały te rodziny, w których było więcej niż jedno dziecko. Świadczenie zostało przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko. Obecnie jednak sytuacja nieco się zmieniła i 500+ przyznawane jest na każde dziecko, które nie ma ukończonego osiemnastego roku życia. Dzięki temu rodziny zyskały jeszcze więcej, a pierwsze dzieci nie zostały wykluczone z tego programu. Kto może się ubiegać o to świadczenie? Obecnie każdy, kto ma dziecko. Nie ma znaczenia wiek rodziców, ilość dzieci, a także zarobki rodziny. Na każde dziecko otrzymuje się wsparcie 500+.

Jak ubiegać się o 500+?

Zastanawiasz się, jak ubiegać się o 500+ na dziecko w Polsce? To nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy przygotować kilka dokumentów, które należy złożyć w urzędzie. Do otrzymania świadczenia potrzebny jest dowód osobisty, który przyda się przy wypełnianiu wniosku, dane obojga rodziców, zaświadczenie, że podobne świadczenie nie jest pobierane przez rodziców w innym kraju, a także oświadczenie, że 500+ pobierane jest tylko przez jednego rodzica. Potrzebny może być również dokument potwierdzający tożsamość dziecka i akt urodzenia, dzięki któremu zostanie określony czas, w którym przyznawana będzie zapomoga.

Kiedy 500+ może zostać odebrane?

Zazwyczaj 500+ odbierane jest rodzicom tylko w dwóch sytuacjach. Pierwsza to moment, w którym dziecko kończy osiemnasty rok życia, przez co taka wspomoga nienależny się już rodzicom. Drga sytuacja, to śmierć dziecka. W takiej sytuacji należy zgłosić problem z urzędu i wykazać akt zgonu dziecka. Warto wiedzieć, że świadczenie zostanie odebrane w dniu osiemnastych urodzin lub stwierdzonego zgonu.

Jedynie w dramatycznych sytuacjach świadczenie to może zostać odebrane. Jednak obecnie nie mówi się o zakończeniu tego programu. Obecna władza jasno podkreśla, że nie zamierza kończyć programu 500+ możliwe są natomiast podwyżki.