Obecna sytuacja epidemiologiczna wprowadziła wiele zmian i zamieszania nie tylko w szkołach, galeriach, hotelach i restauracjach. Do obostrzeń muszą zastosować się również pracodawcy i zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników w zakładzie pracy. Jak to zrobić i jak do tego podchodzi obecny rząd. Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się jakie obostrzenia obowiązują w miejscach pracy? W takim razie zapoznaj się z naszym artykułem i przekonaj się, jakie są najnowsze zalecenia.

Praca zdalna dla każdego – jeśli jest to możliwe

Nie tylko system edukacji przechodzi na nauczanie zdalne. Coraz więcej firm decyduje się na prace zdalną i wysyła swoich pracowników do domu. Jeśli jest taka możliwość, to takie przeniesienie pracy stacjonarnej do domów jest zalecane każdemu. Jednak nie we wszystkich zakładach pracy jest to możliwe. Istnieje dużo zakładów, gdzie nie ma możliwości na to by wykonać prace przez internet. W takich sytuacjach pracodawcy zmuszeni są do wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu firmy. Jak to zrobić? Dowiesz się tego w kolejnej części artykułu.

Ograniczenie liczby osób na jednej zmianie

Po pierwsze konieczne jest ograniczenia liczby osób na jednej zmianie. To jednak nie oznacza, że pracodawcy są usprawiedliwieni ze zwolnienia pracowników bez żadnych podstaw. Najlepiej, by prace zostały podzielone na partie, a grupa osób pracujących w firmie złożona była z trzech grup. Każda z grup powinna pracować w innych godzinach, by możliwe było zachowanie odpowiedniego dystansu. W ten sposób zmniejszy się ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, co znacząco zwiększy bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jednak to nie jedyna zmiana, na jaką muszą zdecydować się właściciele zakładów pracy.

Maseczki, rękawiczki i płyny do dezynfekcji rąk w każdym zakładzie pracy

Dodatkowo konieczne jest zapewnienie pracownikom odpowiednich warunków do pracy w dobie pandemii. To więc oznacza, że to zakład pracy powinien oferować swoim pracownikom maseczki lub przyłbice, w których można poruszać się po firmie. Do pracy nie może również zabraknąć rękawiczek jednorazowych lateksowych, dzięki którym bakterie i wirusy nie będą osiadać na skórze dłoni. W łazienkach powinny znaleźć się plakaty z instrukcją, jak prawidłowo myć dłonie. Dodatkowo nie może zabraknąć płynów do dezynfekcji rąk.

Wszystkie wyżej wymienione obostrzenia obowiązują już od kilkunastu miesięcy. Nie da się określić, kiedy wszystko wróci do normy.