Narodziny dziecka to rzecz piękna, jednak w życiu rodziców zmienia bardzo dużo. Często bywa tak, że matka dziecka przed ciążą nie była zatrudniona lub pracowała na umowie zlecenie lub o dzieło, przez co nie przysługuje jej urlop macierzyński. Przepada również wynagrodzenie, jakie młode mamy otrzymują od swojego pracodawcy przez ten czas. W takich sytuacjach ciężko poczuć się pewnie i komfortowo. Na szczęście istnieją świadczenia, które wspomagają rodziców w takich chwilach. Jednym z nich jest Kosiniakowe.

Czym jest Kosiniakowe?

Kosiniakowe to świadczenie dla młodych mam, które nie pracują i nie mają urlopu macierzyńskiego. Przez pierwszy rok życia mama dziecka otrzymuje tysiąc złotych miesięcznie. Ma to być wsparcie dla rodziców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej. Warto zaznaczyć, że na wysokość świadczenia nie wpływa ilość dzieci, zarobki męża lub wiek rodziców. Każdego miesiąca mama otrzymywać będzie tysiąc złotych zapomogi, która może przychodzić do niej na konto bankowe lub pocztą. Warto jednak zaznaczyć, że o ten rodzaj świadczenia można ubiegać się tylko w określonych sytuacjach.

Dla kogo przeznaczone jest Kosiniakowe?

Świadczenie Kosiniakowe dla mam przysługuje jedynie kobietom, które nie pracują, były zatrudnione na umowie zlecenie lub umowie o dzieło. Jest to również świadczenie, o które mogą ubiegać się studentki, które zostały mamą. Dodatkowo pojawia się kwestia sporna, ponieważ otrzymując taką wspomogę mama nie powinna pracować. Może oczywiście nieco dorobić, jednak nie może to być duża kwota, ponieważ świadczenie zostanie odebrane.

Jak się ubiegać o Kosiniakowe?

Wydawać się może, że złożenie wniosku o otrzymanie Kosiniakowego jest trudne i skomplikowane. Jednak wystarczy wypełnić dokumenty i dodać potrzebne dokumenty, a następnie wysłać na adres urzędu lub mops-u. Do wypełnienia dokumentów potrzebny będzie dowód matki i ojca, a także dane dziecka. Konieczne będzie podpisane oświadczenie, że matka nie pobiera podobnego świadczenia z innego kraju. Do dokumentów można dołączyć umowy o dzieło lub zlecenie, które obowiązywały w kilku ostatnich miesiącach przed porodem, akt urodzenia dziecka i skan dowodu marki.

Wniosek powinien zostać rozpatrzony w ciągu kilku tygodni. Warto przy dokumentach dołączyć informację na temat tego, czy mama chce otrzymywać świadczenie na konto bankowe – jeśli tak to konieczne jest podanie numeru.