Obecna sytuacja epidemiologiczna zarówno w kraju, jak i na świecie jest dynamiczna i zmienia się każdego dnia. Trudno jest określić kiedy wszystko wróci do normy, a także jak ta nowa normalność będzie wyglądać. Obecnie zwiększają się obostrzenia, ponieważ w ostatnich dniach drastycznie zwiększyła się liczba zakażeń. Jakie nowe obostrzenia weszły w życie? Chcesz się przekonać? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedź się jakie zalecenia wydał Minister Zdrowia.

Miejsca, które są zamknięte w czasie pandemii

Obecnie ze względu na sytuację epidemiologiczną wiele miejsc zostało zamkniętych lub wdrożone zostały ograniczenia, co do liczby osób mogących przebywać na terenie sklepu, zakładu lub innych miejsc publicznych. Warto wiedzieć, że baseny, siłownie i inne miejsca rekreacyjne zostały zamknięte. Mogą z nich korzystać tylko te osoby, które mają dokument potwierdzający, że konieczne jest przygotowanie do zawodów. Hotele i restauracje również pozostały zamknięte. Przeprowadzane jest nauczanie zdalne zarówno dla uczniów szkoły podstawowej, liceum i szkoły wyższej. W galeriach otwarte są jedynie te najważniejsze sklepy, czyli drogerie, apteki i sklepy z żywnością. Większe sklepy meblowe i budowlane zostały zamknięte, a w miększych obowiązują ograniczenia.

Zachowanie w miejscach publicznych

W miejscach publicznych konieczne jest zachowanie dwumetrowego dystansu od innych. Zaleca się częste dezynfekowanie dłoni i ograniczenie dotykania twarzy. Każdy obywatel ma obowiązek noszenia maseczki, chyba że okazane jest zaświadczenie, że jej zakładanie jest niewskazane ze względu na stan zdrowia lub problemy zdrowotne. Zaleca się poruszanie własnym samochodem i unikanie jazdy komunikacją miejską. Dodatkowo zaleca się pozostanie w domu, tak często i na tak długo jak jest to możliwe. Takie obostrzenia trwają już niemal od początku pandemii.

Jak dbać o bezpieczeństwo w domu i w kontaktach z bliskimi?

Nie tylko w miejscach publicznych należy dbać o bezpieczeństwo i zdrowie. Konieczne jest zachowanie ostrożności w czasie kontaktu z bliskimi. Po powrocie do domu lub po odebraniu paczki od kuriera konieczne jest umycie dłoni i ich zdezynfekowanie. Warto regularnie dezynfekować klamki w drzwiach i blaty w kuchni i łazience. Dodatkowo lepiej utrzymać dystans nawet od bliskich. Lepiej ograniczyć się do machnięcia ręką lub kiwnięcia głową w geście powitania.

Wszystkie wyżej wymienione obostrzenia mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa.