Proteza szkieletowa to jeden ze sposobów na pozbycie się ubytków w uzębieniu. Zalicza się ją do modeli ruchomych, co dla wielu osób jest rozwiązaniem lepszym i wygodniejszym w użytkowaniu, niż protezy stałe. Wykorzystuje się je często u pacjentów, u których nie można zamontować mostów i koron zębowych, często przez spore ubytki lub obecność stałych zębów.

Kto może skorzystać z protezy szkieletowej?

Protezy szkieletowe stanowią alternatywę dla modeli akrylowych. Można zamontować je u pacjenta, jeśli:

  • ma on przynajmniej kilka zębów stałych,
  • doznał poważnych ubytków zębów, np. w wyniku wypadku lub próchnicy.

Protezy montuje się u pacjenta na zdrowych zębach. Są wykonywane na zamówienie, dzięki czemu można dopasować do klienta wszystkie elementy, jakie mają protezy szkieletowe. Bełchatów oferuje produkty dobrane do naturalnego koloru i kształtu zębów. Dzięki temu nie będą się od nich odróżniać.

Co wyróżnia szkieletowe protezy zębowe?

Protezy szkieletowe, ze względu na swoją budowę i mocowanie, wyróżniają się na tle innych rozwiązań służących do odbudowy zębów. Ich główne cechy charakterystyczne to:

  • stanowienie uzupełnienia do zdrowych zębów pacjenta,
  • łatwość w czyszczeniu,
  • przenoszenie obciążenia, które wywołuje żucie, na zdrowe zęby, dzięki czemu nie obciąża się dziąseł,
  • spora odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Proteza jest zbudowana z metalu oraz akrylu. Pierwszy materiał jest niezbędny do stworzenia systemu mocowania, z kolei drugi to najważniejsza część modelu, która odpowiada za uzupełnienie ubytków w uzębieniu pacjenta.

Wielu pacjentów decyduje się na protezy szkieletowe, ponieważ nie wymagają one ingerencji w dziąsło i wykonuje je praktycznie każda przychodnia stomatologiczna. Bełchatów to miasto, gdzie można znaleźć wiele doświadczonych placówek. Jedną z nich jest Klinika Stomatologiczna Platinum Dental. Specjaliści przygotowują produkty po konsultacji z pacjentem, zdjęciu jego miar i upewnieniu się, na czym mu zależy. Proteza szkieletowa jest wygodniejsza, niż jej akrylowy odpowiednik, ponieważ zajmuje mniej miejsca w szczęce. Dzięki niej mówienie i żucie jest dużo łatwiejsze. Jeśli zostanie dobrana i zamontowana poprawnie, dbanie o jej czystość także nie będzie problemem. Wystarczy, że pacjent będzie stosował się do zaleceń protetyka.