Od lat jednym z najpopularniejszych materiałów, z których tworzy się elewację domów, są drewno oraz imitacja drewna. Wiele osób zastanawia się, który z nich jest lepszy. Sztuczna powłoka jest z pewnością znacznie tańszym, a także o wiele wygodniejszym wyborem. Czy to jednak oznacza, że nie warto decydować się na naturalne drewno? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Zalety elewacji drewnianej

Z pewnością najważniejszą zaletą drewnianej elewacji jest jej wyjątkowy wygląd, cechujący się naturalnością i niepowtarzalnym, ciepłym urokiem. Prawdziwe deski pasują idealnie do domów utrzymanych w tradycyjnym stylu, na przykład robiących szczególnie duże wrażenie budynków góralskich, ale świetnie sprawdzają się także w nowocześniejszych projektach, zarówno prostych i minimalistycznych, jak i zaskakujących ekscentrycznymi pomysłami. Warto jednak zauważyć, że współczesne, dobrze wykonane imitacje drewna potrafią bardzo wiernie odtwarzać jego kolor i naturalne wzory, nadając elewacji ten sam charakterystyczny wygląd, nie powielając jednak wad tego materiału.

Wady drewna na elewacji

Dla większości osób najważniejszą z nich będzie wysoka cena. Zależy ona przede wszystkim od gatunku wykorzystywanego drewna – występujące lokalnie świerk oraz sosna są zauważalnie tańsze od efektownego wizualnie, ale bardzo drogiego drewna egzotycznego. Jednak nawet w przypadku powszechnie spotykanych gatunków koszt jest znacznie wyższy niż przy wykorzystaniu tynku oraz tworzyw sztucznych. Kolejną wadą naturalnego drewna jest konieczność drobiazgowej i często dość drogiej konserwacji tego materiału. Bywa on mocno podatny na trudne warunki atmosferyczne. Do tego środki ochronne potrafią wyraźnie wpłynąć na wygląd niektórych gatunków drewna, odbierając mu żywe i naturalne kolory. Wiele z nich szarzeje również samoistnie, wraz z upływem lat.

Czy imitacja drewna będzie lepszym rozwiązaniem?

Współczesne imitacje, wykonywane przede wszystkim z tynku, doskonale odtwarzają wygląd różnych rodzajów drewna, oferując ogromny wybór kolorów i wzorów. Doświadczeni producenci i dostawcy, tacy jak polska firma Tiserec, zapewniają elewacje, które nie wymagają niemal żadnej konserwacji i charakteryzują się stosunkowo niską ceną. Stanowią dzięki temu doskonałą alternatywę dla naturalnego drewna.