Pola Chobot i Adam Baran to duet, który sięga do korzeni bluesa, jednak nie boi się wyjść poza utarte gatunkowe schematy. Wykorzystuje looper i perkusjonalia, tym samym tworząc pulsujące i psychodeliczne improwizacje. Ich debiutancka płyta „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?” ukaże się na rynku 15 listopada nakładem wytwórni Fonobo.

Na ponad tydzień przed oficjalną premierą albumu „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?”, Pola Chobot i Adam Baran odwiedzili warszawskie Studio U22. Pola jest wokalistką oraz autorką tekstów, Adam to gitarzysta i kompozytor. Spotkanie z nimi odbyło się w ramach inicjatywy ZPAV „Piątki z Nową Muzyką”, a poprowadził je dziennikarz Damian Sikorski z Polskiego Radia. Artyści opowiedzieli o emocjach związanych z wydaniem płyty. Nie zabrakło również wielu anegdot dotyczących jej powstania. Adam Baran o utworze „Listopady” powiedział:

Odkryłem, że najwspanialszym pomysłem na pisanie piosenek jest zaczynanie od bitu. Samplowałem niektórych perkusistów i utwór Led Zeppelin When the levee breakes”. Właśnie do tego, dobrze znanego bitu napisałem riff gitarowy.

Płyta „Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?” zawiera jedenaście utworów napisanych po polsku, z wyjątkiem piosenki  „Man in the kitchen”. To kawałki przeplecione transowością bluesa z mocniejszymi perkusyjnymi wstawkami. Płyta została nagrana na setkę – ani wokal, ani instrumenty nie były dogrywane, co zdarza się niezwykle rzadko.

Na surowość brzmienia wpływ ma także brak producenta albumu

We wrześniu 2017 roku, na serwisach streamingowych oraz w formie fizycznej ukazała się epka „Brudno”, nagrana w jedną noc. Tytułowy singiel został piosenką dnia w Programie Trzecim Polskiego Radia, wskakując jednocześnie do propozycji Listy Przebojów Trójki. Jesienią 2017 roku Pola i Adam zagrali na scenie katowickiego spodka podczas Rawa Blues Festival. Są laureatami kilkunastu nagród muzycznych, między innymi: prestiżowego Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie (II nagroda), Festiwalu FAMA (nagroda im. Andrzeja Jakóbca w kategorii muzyka), Festiwalu Akademia Gitary w Poznaniu oraz zdobywcami Grand Prix najważniejszych konkursów bluesowych w kraju.