Już wkrótce w Łodzi i Warszawie rozpocznie się wielkie święto jazzu – warsztaty i koncerty, które w ramach 13. edycji Urbanator Days zgromadzą pasjonatów i wykonawców tego gatunku muzycznego z całego świata. Pomysłodawca, organizator i dobry duch przedsięwzięcia Michał Urbaniak zaprasza do wspólnego dzielenia się dźwiękami, wiedzą i doświadczeniem.  

Urbanator Days to wyjątkowe wydarzenie, które w tym roku odbędzie się w dwóch miastach mających szczególne znaczenie dla Michała Urbaniaka – w Warszawie, gdzie artysta się urodził, i w Łodzi, w której dorastał.

Trwające cztery dni wydarzenie rozpoczyna się 7 listopada o godzinie 16 warsztatami muzycznymi w Łódzkim Domu Kultury przy ulicy Traugutta 18. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, wymaga jednak uprzedniego zarejestrowania się na stronie www.urbanatordays.pl. Dla wszystkich uczestników będzie to niepowtarzalna okazja, aby pograć i porozmawiać z głośnymi postaciami międzynarodowej sceny muzycznej takimi jak gitarzysta Mark Whitfield, wirtuoz gitary basowej Otto Williams, perkusista Frank Parker, wokalistka Irene Blackman, raper Walter West oraz trębacz Piotr Wojtasik i pianista Michał Wróblewski.

– Urbanator Days to projekt skierowany do osób pragnących wykonywać muzykę rytmiczną niezależnie od stylu i gatunku. To miejsce dla pasjonatów, amatorów, studentów, uczniów szkół muzycznych, a także wszystkich utalentowanych ludzi, którzy chcą grać, śpiewać, komponować, aranżować lub rapować – mówi Michał Urbaniak.

Warsztaty będą emocjonującą przygrywką do kolejnego punktu programu tegorocznych Urbanator Days, czyli pierwszego z koncertów, który odbędzie się 8 listopada o godzinie 19 w łódzkim Teatrze Nowym przy ul. Więckowskiego 15.

Następnie muzycy przeniosą się do Warszawy, a dokładnie na Ochotę, która przez dwa listopadowe dni stanie się jazzowym centrum Polski. 9 listopada o godzinie 15 w Ośrodku Kultury Ochoty przy ul. Grójeckiej 75 odbędzie się stołeczna edycja warsztatów, zaś 10 listopada w Och-Teatrze – koncert z udziałem zaproszonych przez Urbaniaka artystów.

Patronat nad wydarzeniem objęła Burmistrz Dzielnicy Ochota pani Katarzyna Łęgiewicz

– Ghelamco od lat angażuje się w interesujące inicjatywy kulturalne, ale Urbanator Days mają dla nas szczególne znaczenie. Przede wszystkim ze względu na osobę i charyzmę Michała Urbaniaka, a po wtóre ze względu na to, że bardzo cenimy pracowitość i kreatywność i chętnie wspieramy projekty promujące tego typu postawy. Z wielką ochotą objęliśmy więc mecenatem to wyjątkowe święto muzyki. Z Urbanator Days jesteśmy związani już od 2014 r., czyli od momentu powołania przez nas Fundacji Sztuka w Mieście – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Michał Urbaniak – jazzman, międzynarodowej sławy skrzypek, saksofonista, kompozytor, aranżer, odkrywca młodych talentów, urodzony w Polsce obywatel świata. Honorowy Obywatel Łodzi. Zdobył uznanie, nagrywając płytę „Tutu” z największą legendą jazzu Milesem Davisem. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stéphane Grappelli, Joe Zawinul, Herbie Hancock, Wayne Shorter, Kenny Garrett, George Benson, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Toots Thielemans, Kenny Kirkland, Larry Coryell, Lenny White i Alphonse Mouzon.