Stosowanie preparatu gruntującego pod tynk ma za zadanie poprawić przyczepność zaprawy tynkarskiej do podłoża. Dzięki gruntowi pod tynk prace tynkarskie są łatwiejsze, a ich efekt lepszy i trwalszy. Wyjaśniamy, dlaczego należy stosować grunt pod tynk, jaką pełni funkcję oraz na co zwrócić uwagę podczas jego aplikowania.

Po co stosować grunt pod tynk?

Preparat gruntujący pod tynk służy do przygotowywania podłoża do tynkowania. Dzięki gruntowi pod tynk wzrasta przyczepność wykańczanej powierzchni, co przekłada się na łatwiejszą aplikację zaprawy. Za sprawą stosowania gruntu pod tynk efekty tynkowania są również znacznie bardziej trwałe.

Grunt pod tynk sprawia, że proces wiązania i wysychania masy tynkarskiej przebiega równomiernie. Dzieje się tak dlatego, że preparat zmniejsza i ujednolica chłonność podłoża. Ma on za zadanie także redukować pylenie wykańczanych ścian i sufitów. Grunt pod tynk pełni również rolę impregnatu, zabezpieczając gruntowane powierzchnie przed działaniem wilgoci.

Jak prawidłowo aplikować grunt pod tynk?

O to, jak właściwie stosować grunt pod tynk, zapytaliśmy eksperta z firmy Sempre produkującej materiały budowlane. Jak wyjaśnił: prawidłowo przeprowadzone gruntowanie ma duże znaczenie dla poprawy właściwości podłoża. Ilość warstw preparatu należy dostosować do chłonności podłoża. Niekiedy wystarczy jedna warstwa, często jednak konieczne jest nałożenie dwóch, z odpowiednim odstępem czasu pomiędzy, pozwalającym na wyschnięcie powierzchni.

Dla uzyskania dobrego efektu grunt powinien być dostosowany do rodzaju tynku. Gruntowanie należy poprzedzić dokładnym oczyszczeniem ścian z zanieczyszczeń, kurzu oraz pozostałości starych tynków. Następnie należy przygotować preparat zgodnie ze wskazaniami producenta, niekiedy odpowiednio go rozcieńczając. Grunt pod tynk najlepiej nanosić wałkiem do malowania. Po jego wyschnięciu można przystąpić do tynkowania lub w razie potrzeby zaaplikować drugą warstwę impregnatu.

Stosowanie gruntu pod tynk jest niezwykle ważnym elementem prac wykończeniowych. Nanosząc preparat nie tylko zabezpiecza się ściany i sufity, ale także poprawia efekt wizualny tynkowania. Kluczowy jest jednak dobór właściwego gruntu pod tynk i jego poprawna aplikacja.