Decyzja o sprzedaży ukochanego samochodu nie należy do najłatwiejszych. Właściciele przypominają sobie, ile lat przeżyli z danym autem i ile kilometrów razem przejechali. Niestety, samochody nie są wieczne i wymagają z czasem wymiany. Wrak można oddać do profesjonalnej stacji demontażu pojazdów, gdzie nastąpi jego skup lub złomowanie. Jak dokładnie działają specjalistyczne punkty auto skupu? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Jak działa auto skup?

W auto skupach przyjmowane są zazwyczaj samochody różnych marek i wielkości. Można tam bezproblemowo dokonać sprzedaży uszkodzonego lub całkowicie niesprawnego pojazdu. Pierwszym krokiem potencjalnej transakcji jest bezpłatna wycena wartości pojazdu. Rzeczoznawcy z wybranej stacji demontażu pojazdów dokonają kompleksowego przeglądu i zdecydują, czy biorą pojazd do siebie.

Wycena auta może odbyć się w miejscu zamieszkania dawnego właściciela lub na miejscu (w punkcie auto skupu). Wiele stacji demontażu pojazdów oferuje bezpłatny transport samochodu do auto szrotu. Takie firmy dysponują własnymi lawetami. Transakcje w Autozłomie 24 h z Bielska są przeprowadzane w sposób legalny –  sprzedający zawsze otrzymuje gotówkę za wrak. Zanim dojdzie do sprzedaży, należy przedstawić odpowiednie dokumenty oraz podpisać umowę. Dopiero po dokonaniu wszystkich formalności dochodzi do złomowania pojazdów.

Dlaczego warto skorzystać z punktów auto skupu?

Sprzedaż samochodu do stacji demontażu pojazdów jest bardzo wygodna i kompleksowa. Próba znalezienia kupca na własną rękę lub oddanie samochodu do auto komisu może być nieudana i nieopłacalna. Doświadczenie wielu kierowców pokazuje, że w profesjonalnych punktach auto skupów wycena jest dokonywana w sposób rzetelny.

Podpisanie umowy z wybraną, legalną stacją demontażu pojazdów wiąże się z otrzymaniem zaświadczenia o złomowaniu pojazdu – ów dokument jest niezbędny do wyrejestrowania samochodu w miejscowym Wydziale Komunikacji. Następnie dawny właściciel powinien skontaktować się z ubezpieczycielem i zrezygnować z aktualnego ubezpieczenia OC. W takim wypadku istnieje możliwość odzyskania kosztów nadpłaconego ubezpieczenia. Oddanie uszkodzonego, niesprawnego pojazdu do auto skupu jest zatem bardzo opłacalną inwestycją – znacznie lepszą niż szukanie kupca na własną rękę.