Kremacja jest coraz częściej wybieranym rodzajem pochówku i w Polsce, i na świecie. Przemawia za nią wiele zalet, m.in. to, że jest znacznie tańsza i bardziej ekologiczna od pochówku tradycyjnego. Jeśli zastanawiamy się nad tym rodzajem pochówku dla najbliższych, to warto wiedzieć, jak przebiega sam proces kremacji zwłok i związane z nią czynności.

Dlaczego kremacja jest wybierana coraz częściej?

Pochówek szkieletowy, czyli złożenie ciała w trumnie, jest uznawany w naszym kręgu kulturowym za bardziej tradycyjny – co nie do końca jest prawdą, ponieważ kremacja była powszechnym sposobem chowania zmarłych już w czasach prehistorycznych. Kremację częściej wybierają przedstawiciele młodszych pokoleń – starszym osobom może źle się kojarzyć, ponadto Kościół Katolicki jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku zabraniał tego rodzaju pochówku. Do dziś nie wszyscy katolicy są do niej przekonani, jednak zmieniające się czasy i zwyczaje sprawiają, że kremację zmarłego wybiera ją coraz więcej osób niezależnie od wyznawanej religii. Istotnymi argumentami za kremacją są też względy finansowe i ekologiczne. W dużych miastach znaczenie ma także to, że do pochówku trumiennego trzeba wykupić większe miejsce i droższe na cmentarzu.

Wokół kremacji narosło wiele mitów i legend, dlatego warto prześledzić opis tego procesu krok po kroku.

Jak przebiega kremacja?

Kremację organizuje każdy dobry dom pogrzebowy, taki jak na przykład gdyński Zakład Concordia. Do jej wykonania potrzebny będzie skrócony akt zgonu oraz zgoda na jej przeprowadzenie. Zanim jeszcze ciało zostanie skremowane, należy wybrać urnę. Dziś można wybierać spośród bardzo wielu wzorów, kształtów i stylów w różnych przedziałach cenowych. Należy też zakupić trumnę kremacyjną, do której zostanie złożone ciało – może to być najprostszy, tekturowy model, ale także trumny z drewna sosnowego, które jest delikatne i dzięki temu łatwo ulegnie spaleniu. Przed pogrzebem należy wyjąć z ciała wszelkie metalowe przedmioty.

Oczywiście przed spopieleniem trumna z ciałem może zostać wystawiona na ceremonię pogrzebową i ostatnie pożegnanie. Po jej zakończeniu trumna jest wprowadzana do pieca kremacyjnego, w którym zostają spopielone w gorącym powietrzu o temperaturze ok. 800°C. Następnie są kruszone ewentualne resztki kości i inne twarde elementy, które nie uległy spopieleniu. Prochy zmarłego zostają na koniec umieszczone w urnie, wystawiane jest także świadectwo wykonania kremacji.