Podłoga to jeden z najważniejszych elementów całego budynku. Jest to jedyna przegroda, z którą mieszkańcy oraz pozostali użytkownicy obiektu mają stały kontakt. Dlatego tak istotne jest, aby została właściwie zaizolowana. Położna na podłodze warstwa izolacyjna chroni wnętrze przed utratą ciepła oraz zabezpiecza je przed wilgocią. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak ocieplać podłogi położone bezpośrednio na gruncie. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Dlaczego podłoga na gruncie musi zostać prawidłowo ocieplona?
Z uwagi na fakt, że we współczesnym budownictwie jednorodzinnym coraz rzadziej wznoszone są budynki podpiwniczone, podłoga nowoczesnych obiektów zazwyczaj znajduje się bezpośrednio na gruncie. Taka konstrukcja dużo bardziej narażona jest na szkodliwe działanie wilgoci oraz innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zapewnienie optymalnej ochrony przed wilgocią to główny powód, dlaczego podłoga na gruncie musi zostać prawidłowo ocieplona. Wykonanie wysokiej jakości izolacji podłogi jest tak samo ważne, jak odpowiednie ocieplenie ścian i sufitu. Właściwie ułożona warstwa izolacyjna chroni przed zimnym gruntem, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji obiektu. To najlepszy sposób na uniknięcie strat cieplnych i wysokich rachunków za ogrzewanie.
Materiały wykorzystywane do ocieplenia podłogi na gruncie
Rodzaj materiału oraz kolejność ułożenia poszczególnych warstw izolacyjnych są zależne od wybranego przez inwestora sposobu ocieplenia podłogi. Najczęściej wykorzystuje się do tego styropian. Niektórzy decydują się także na zastosowanie keramzytu, czyli lekkiego kruszywa powstającego w wyniku wypalania gliny. Materiał ten wykazuje jednak gorsze właściwości termoizolacyjne. Ocieplanie keramzytem jest również droższe, aniżeli z użyciem płyt polistyrenowych. Dlatego też zdecydowana większość inwestorów decyduje się właśnie na styropian. Przemawia za nim niższy współczynnik przenikania ciepła, niska nasiąkliwość (nie chłonie wody) oraz bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna.
Ważne jest, aby wybierać płyty przeznaczone specjalnie do izolacji podłogi. Informację te można uzyskać na opakowaniu produktu lub bezpośrednio na stronie internetowej producenta.
Jak wykonać ocieplenie podłogi na gruncie, czyli niezbędne etapy prac
Ocieplenie podłogi na gruncie musi zostać wykonane z uwzględnieniem niezbędnych etapów prac. Pierwszym z nich jest wykonanie wylewki betonowej. Jeśli grunt, na którym zbudowana jest podłoga, charakteryzuje się dużą przepuszczalnością, przed wylaniem wylewki należy go odpowiednio zagęścić i ubić, a następnie wyłożyć podsypką, czyli kilkunastocentymetrową warstwą żwiru zmieszanego z piaskiem. Na tak przygotowanym podkładzie umieszcza się beton o grubości około 10 cm. Stabilizuje on podłoże pod kolejne warstwy izolacyjne.
Przed umieszczeniem termoizolacji układana jest warstwa izolacji przeciwwodnej. Na ogół jest to specjalna samoprzylepna folia lub termozgrzewalna papa. Na szczelnie ułożonej folii/papie kładzie się styropian, który znaleźć można w dobrych hurtowniach izolacji technicznych i budowlanych. Jedną z nich jest firma Inbud z Gdyni. Ważne jest, by był to materiał dobrej jakości. Tylko taki zapewni optymalną ochronę przed wilgocią i chłodem z gruntu. Warstwa styropianu musi wynosić minimum 10 cm. Płyty trzeba układać na tzw. mijankę. Na warstwie termoizolacyjnej układana jest folia przeciwwilgociowa, a na niej kolejna warstwa wylewki betonowej. W tym momencie podłoga jest już odpowiednio ocieplona i gotowa do wykończenia wybranym materiałem.
Ocieplanie podłogi na gruncie krok po kroku:
- podsypka pod wylewkę betonową (ubity żwir zmieszany z piaskiem),
- wylewka betonowa – beton podkładowy (chudy beton) o grubości około 10 cm,
- izolacja przeciwwodna (szczelna folia samoprzylepna lub papa termozgrzewalna),
- termoizolacja (styropian o grubości minimum 10 cm),
- przeciwwilgociowa folia polietylenowa PE,
- wylewka betonowa – grubość około 4-5 cm,
- posadzka (panele, płytki, deski).
Be the first to write a comment.