Montaż paneli fotowoltaicznych to rozwiązanie na które decyduje się coraz więcej inwestorów. Oznacza to, że można je już spotkać nie tylko w dużych miastach, ale i mniejszych miejscowościach jak i wsiach. Znajdują swoje zastosowanie na dachach budynków prywatnych, jak i domów jednorodzinnych, budynków komercyjnych czy też użyteczności publicznej. Należy jednak wiedzieć o tym, że nie tylko jakość modułów ma znaczenie na drodze do wykorzystania ich energetycznego potencjału. W grę wchodzi także to, jak będziemy o nie dbać. Co to oznacza w praktyce? Podpowiadamy.

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Na początku drogi z wyborem paneli fotowoltaicznych w tym takich jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-krakow/ stoi ich odpowiednie dopasowanie do zapotrzebowania energetycznego budynku. O co chodzi w praktyce? Należy wziąć pod uwagę wszelkie sprzęty, jakie mają w nim być eksploatowane etc. W praktyce mowa o tym, żeby dokładnie określić jaka ilość energii będzie nam potrzebna. Dobrej klasy panele to takie, które są wykonane z dbałością o każdy szczegół. Mowa o tym, aby nie tylko panele, ale i falownik i każdy inny element instalacji charakteryzował się wysoką jakością. Kolejna ważna kwestia to odpowiedni wybór miejsca montażu. Takie działanie mocno wpływa na to jak dana instalacja będzie się sprawiała. Sprawdźmy jakie mamy warunki i przystąpmy do działania.

Gdzie najlepiej montować panele fotowoltaiczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych powinien być przede wszystkim przeprowadzony zgodnie ze sztuką. Oznacza to w praktyce, że musi być za niego odpowiedzialny specjalista, który ma w tej materii duże doświadczenie. Kolejna ważna kwestia, to skompletowanie narzędzi, które będą w stanie sprostać temu wyzwaniu. Jeśli postawimy na montaż na dachu, wówczas nie bez znaczenia będą dobrej klasy szyny, które ochronią konstrukcję, zapewnią jej stabilność. Pamiętajmy także o kącie nachylenia paneli. Optymalny oscyluje w przedziale od 35 do 40 stopni. Montaż na gruncie to z kolei inwestycja w konstrukcję wspierającą. Nie bez znaczenia pozostaje także ekspozycja. Najlepiej jest postawić na południową, albo południowo-zachodnią.

Zobacz także:  https://mimoszkolnie.pl/montaz-paneli-fotowoltaicznych-na-czym-polega/

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Regularne czyszczenie oraz konserwacja paneli fotowoltaicznych mają ogromne znaczenie na drodze do ich prawidłowej eksploatacji, a co za tym idzie – wykorzystania ich potencjału energetycznego. W praktyce urządzenie będzie lepiej pracowało, co będzie skutkowało tym samym większym przetwarzaniem energii słonecznej. Takie działanie mocno wpływa na domowy budżet. Jeśli nie dopuścimy do osadzania się kurzu, pyłu czy też obrastania mchem na panelach wówczas możemy przyczynić się do tego, że będą one rzadziej się psuły. Warto czyścić panele dwa razy w roku. Mowa o miesiącach wiosennych, jak również o jesieni. Nie bez znaczenia pozostaje tu pora dnia, co w praktyce oznacza jako optymalną wczesny ranek, albo też późne popołudnie. Pamiętajmy o tym, aby nie pracować wówczas, kiedy jest pełne światło. Czyszczenie paneli może odbywać się z pomocą doświadczonej firmy o ile gwarancja producenta nie stanowi inaczej. W takim wypadku możemy też pokusić się o czyszczenie na własną rękę. W takim wypadku przyda się przede wszystkim miękka gąbka wespół z delikatną szczotką oraz płaskim mopem. Do tego specjalnie dedykowany do tej czynności środek czyszczący. Mowa w tym także o takich panelach fotowoltaicznych jak te: https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.