Efektywność pracy różnych maszyn zależy od rozmaitych czynników. Jednym z nich jest optymalny poziom nasmarowania mechanizmu danego urządzenia. Regularne naoliwianie różnorodnych części i podzespołów realnie bowiem zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia na skutek tarcia. Do rozprowadzania smaru w maszynie służą wyspecjalizowane układy smarowania. Nie zwlekaj i już dziś dowiedz się więcej na temat ich rodzajów oraz sposobów wykorzystania.

 

Czym są centralne układy smarowania?

Pod pojęciem centralnych układów smarowania zazwyczaj rozumie się nowoczesne rozwiązania smarownicze przeznaczone do systematycznego dostarczania smaru do różnorodnych elementów wchodzących w skład urządzenia. Artykuły te wyposażone są w różnego rodzaju elementy, zapewniające im sprawne działanie. Są to przede wszystkim złożone systemy sterowania, pompy i rozdzielacze centralnego smarowania, jak również dozowniki. Istotnymi elementami, bez których nie może obyć się żaden układ centralnego sterowania, są też rozmaite złącza, zawory oraz filtry.

Układy centralnego sterowania pełnią kluczową funkcję w różnorodnych urządzeniach. Prawidłowo działające modele odpowiadają za optymalne dozowanie substancji smarujących i ich regularne aplikowanie na różne, wymagające tego podzespoły. Dlatego też są one niezastąpione w przypadku m.in. maszyn budowlanych i przemysłowych, a także sprzętu stanowiącego integralną część nowoczesnych linii technologicznych.

 

Rodzaje centralnych układów smarowania

 Centralne układy smarowania dzieli się na różne rodzaje. Można tutaj wymienić m.in. modele:

  • dwuliniowe;
  • MQL;
  • natryskowe;
  • system 26.

Artykuły dwuliniowe doskonale sprawdzają się przy pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Ich konstrukcja bazuje na dwóch działających naprzemiennie liniach uruchamianych przy pomocy zaworu. Do zakończenia cyklu smarowania dochodzi w przypadku wzrostu ciśnienia w obu liniach.

Produkty MQL stanowią świetną alternatywę dla tradycyjnych systemów chłodzenia; olej do poszczególnych podzespołów maszyny transportowany jest za pomocą sprzężonego powietrza.

Wyroby natryskowe oferowane przez takie firmy, jak Układy Centralnego Sterowania Sp. z o.o., rozprowadzają smar przy użyciu mgły olejowej, która pokrywa daną powierzchnię specjalną warstwą ochronną. To rozwiązanie świetnie sprawdza się przede wszystkim w przypadku prowadnic, łańcuchów i kół łańcuchowych oraz przekładni zębatych.

Układy System 26 wyróżniają się modułową budową. Do dozowania smaru stosowane są rozdzielacze progresywne. Układy te wyróżnia uniwersalność zastosowania.