Nawet najmniejsze oczko wodne jest biologicznie czynnym siedliskiem roślin, ryb i mikroorganizmów. Dlatego niezbędne jest odpowiednie zaopatrzenie go w tlen. W naturze takie zbiorniki same utrzymują równowagę. Sztuczny staw robi to w ograniczonym zakresie, ponieważ brakuje w nim różnorodności. Z czego powinien się składać zestaw filtracyjny do oczka wodnego i jak wpływa na zbiornik?

Jakie są najważniejsze zalety montowania filtrów w oczkach wodnych?

Odpowiednio dobrany filtr jest niezbędny w większości oczek wodnych. Poprawia parametry wody i wpływa na estetykę. Nie mogą się bez niego obyć zbiorniki, w których żyje dużo ryb. To dlatego, że odchody oraz resztki pokarmu zanieczyszczają wodę. Wpływa to na zawartość tlenu, szczególnie jeśli obsada roślinna jest niewystarczająca. Podstawowym zadaniem filtrów do oczek wodnych jest oczyszczanie wody i poprawa jej zaopatrzenia w tlen. Niektóre zestawy umożliwiają także ustawienie ciekawych efektów wizualnych, takich jak fontanna, strumień, a nawet wodospad.

Do jakich oczek nadają się filtry podwodne?

Filtr podwodny to kompaktowe urządzenie, w którym mieści się cała technologia filtracyjna. Dzięki temu system zajmuje mało miejsca. Wkładem filtrującym są gąbki, granulat i elementy biologicznie czynne. Producenci zazwyczaj oferują w zestawie przyłącza węża. Filtry podwodne umieszcza się wewnątrz zbiornika i wyjmuje tylko do czyszczenia i konserwacji. Mają ograniczoną moc i dlatego nadają się tylko do mniejszych oczek wodnych. Oczyszczą około 6000 litrów wody. W zamian oferują dodatkowe opcje, takie jak efekt fontanny lub strumyk.

Jakie filtry instaluje się poza oczkiem wodnym? 

Są również produkty, które instaluje się poza zbiornikiem wodnym. Tak montowane są filtry ciśnieniowe i przepływowe. Można je wkopać w ziemię żeby pozostawały niewidoczne. Do czyszczenia nie trzeba ich wyjmować z wody, dlatego są łatwiejsze w obsłudze niż filtry podwodne. Ciecz dostaje się do nich za pośrednictwem pompy. Urządzenia obsługują średnie i duże oczka.

Producenci oferują zestawy składające się z filtra i pompy wraz z kablami i wężem. Klienci sklepu ogrodniczego Zielony Klomb otrzymują również lampę UV. Niszczy glony, które następnie usuwane są za pomocą filtra. Likwiduje także patogeny groźne dla ryb.