Obuwie robocze i buty ochronne to nie to samo. Mimo, że te dwa rodzaje obuwia stosowane są podczas wykonywania pracy, to cechują się one zupełnie odrębnymi właściwościami, które wpływają zarówno na bezpieczeństwo, jak i na komfort pracownika w trakcie wykonywania zadań zawodowych. Czym różnią się buty ochronne od obuwia roboczego? Odpowiadamy!

Charakterystyka, rodzaje i zastosowanie butów ochronnych

Buty ochronne to specjalistyczne obuwie BHP przeznaczone do pracy w najtrudniejszych warunkach. Obuwie ochronne powinno wyróżniać się wysoką wytrzymałością i trwałością, zapewniając użytkownikowi maksimum bezpieczeństwa. Buty BHP powinny być wykonane z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów o określonych właściwościach, pozwalających zachować najwyższy poziom ochrony. Buty ochronne muszą być dopasowane do rodzaju zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Wysokiej jakości buty ochronne skutecznie minimalizują ryzyko poślizgu oraz uszkodzeń mechanicznych stóp. Obuwie BHP może stanowić ochronę zarówno przed czynnikami biologicznymi, jak i chemicznymi, przed porażeniem prądem, przed poparzeniami i wpływem czynników atmosferycznych.

W sklepach z odzieżą roboczą, jak AMW znajdziemy wysokiej jakości obuwie ochronne, które stosuje się w szczególności w celu zabezpieczenia stóp pracownika przed czynnikami zewnętrznymi, mogącymi powodować urazy mechaniczne, jak stłuczenia czy zmiażdżenia. Ale nie tylko! Buty BHP chronią ponadto przed upadkiem, poślizgnięciem, a także przed działaniem ciepła, zimna i wilgoci. Obuwie to chroni najczęściej przed kilkoma rodzajami zagrożeń jednocześnie.

Czym charakteryzuje się i gdzie znajduje zastosowanie obuwie robocze?

Obuwie robocze nie zawsze posiada cechy ochronne. W większości przeznaczone jest bowiem jedynie do stosowania w miejscu pracy ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne i higieniczne lub ze względu na potrzebę ochrony obuwia własnego pracowników przed zabrudzeniem czy zniszczeniem. Obuwie robocze – w odróżnieniu od butów ochronnych, nie jest stosowane jako środek ochrony indywidualnej. W sklepach z odzieżą i obuwiem roboczym znajdziemy różne rodzaje obuwia do pracy:

  • półbuty,
  • klapki i sandały,
  • buty robocze zimowe, ocieplane,
  • trzewiki – także w wersji ocieplanej,
  • buty gumowe (kalosze).