Konsultacje urologiczne zwykle rozpoczynają się od wywiadu medycznego, podczas którego lekarz zadaje pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia oraz ściśle skoncentrowane na układzie moczowym. Ważne jest, by pacjent był w stanie dokładnie opisać swoje dolegliwości, takie jak bóle brzucha, problemy z oddawaniem moczu, kłopoty z erekcją, czy zmiany w twoim wyglądzie intymnym.

Czego należy się spodziewać w gabinecie urologicznym?

Gdy ogólny wywiad lekarski zostanie już przeprowadzony, wówczas niezbędne jest badanie fizykalne. Najczęściej będzie obejmować przebadanie genitaliów, ale także gruczołu krokowego. Jeżeli chodzi o badanie prostaty, które podczas takiej wizyty zawsze jest przewidywane, należy się to niego odpowiednio przygotować. Należy zadbać o wcześniejszy wypróżnienie i zwrócić uwagę na higienę intymną przez wzgląd na charakter badania. Poza tym, gdy umawiamy się na konsultacje urologiczne, przebadane będą także pachwiny i jama brzuszna.

Dodatkowo ostatnio lekarze specjaliści niemal zawsze już zalecają wcześniejsze badania morfologiczne. Niezbędne jest pobranie krwi, ale również analiza moczu. Możliwe też że niezbędne okaże się obrazowanie diagnostyczne poprzez USG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny.

Jakie mogą być skutki wizyty w gabinecie urologicznym?

Do takich specjalistów zwracamy się z najróżniejszymi problemami. Warto pamiętać o tym, że wizyta w gabinecie urologicznym dotyczyć może nie tylko i wyłącznie problemów z prostatą, choć najczęściej właśnie z tym nam się kojarzy. Tacy lekarze informują, czy realizowana jest, na przykład wazektomia w Krakowie, ale mogą to być także konsultacje dotyczące intymnego współżycia i zauważalnych dysfunkcji u pacjenta.

Po analizie wyników i na przykład stwierdzeniu jakiejś choroby lekarz może zlecić dalsze badania lub leczenie. Może również zalecić zmiany w stylu życia, takie jak dieta lub ćwiczenia fizyczne, które pomogą poprawić zdrowie ogólne i zdrowie układu moczowego. Są to jednak zawsze sytuacje indywidualne i proponowane są po szczegółowym wywiadzie i badaniach.