Bezpieczne opalanie dziecka to przede wszystkim skoncentrowanie się na maksymalnej ochronie jego wrażliwej skóry, jak również eksponowanie jej na słońce w określonych godzinach. Jest ponadto wiele czynników, które mają istotny wpływ na to, że będziemy mogli uchronić delikatną skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. W jaki sposób to robić? Podpowiadamy.

Bezpieczne opalanie się dziecka – stawiaj na właściwe godziny ekspozycji na słońce

Po pierwsze i najważniejsze – pamiętajmy o tym, że promieniowanie UVA występuje przez cały rok. Oznacza to, że mamy z nim do czynienia nawet wtedy, kiedy wydawać by się mogło, słońce nie ma najmniejszych szans na przebicie się przez chmury. Co więcej – promienie przenikają przez nie i wnikają głęboko w warstwę naskórka. Mogą to robić nawet przez odzież, stąd też zadbanie o kosmetyki zapewniające ochronę jest niezwykle istotne. Nie bez znaczenia pozostaje także ekspozycja dziecka na słońce, a dokładniej – określone godziny w których wychodzenie na dwór jest bezpieczne. Stawiamy na przedział czasowy przed godziną 11 i po godzinie 15. We wspomnianym promieniowanie jest najmocniejsze i istnieje duże ryzyko wystąpienia poparzeń słonecznych, a nawet udaru.

Jak bezpiecznie wystawiać dziecko na słońce? Chroń głowę i stosuj odpowiednie kosmetyki

Bardzo ważnym aspektem na drodze do bezpiecznej kąpieli słonecznej dzieci jest to, aby we właściwy sposób chronić mu głowę. Oznacza to, że powinniśmy zainwestować w kapelusz lub czapkę z pomocą których pociecha będzie we właściwy sposób zabezpieczona. Bardzo ważnym aspektem na drodze wspomnianego bezpieczeństwa jest także to, aby dobierać odpowiednie kosmetyki do potrzeb skóry młodego organizmu.

W praktyce mowa między innymi o filtrach, które mogą być stosowane nawet profilaktycznie. Ważne jest to, aby były one o wysokości SPF co najmniej 30, aby móc być pewnym, że skóra dziecka jest we właściwy sposób zabezpieczona. Kolejna ważna kwestia to to, żeby dokładnie przyglądać się składowi danego kosmetyku. Istotne jest to, aby na próżno szukać w nich składników, które mogłyby w jakikolwiek sposób wpływać na stan skóry dziecka – podrażniać ją czy też w jakikolwiek sposób negatywnie oddziaływać na jej stan czy też wygląd lub koloryt. Ogromnie ważnym aspektem jest to, aby nie bagatelizować nakładania kosmetyku – musi być aplikowany co najmniej na pół godziny przed ekspozycją na słońce. Czynność tą powtarzamy po 2 godzinach po poprzednim smarowaniu ciała.