Jeśli niedawno kupiłeś kawałek działki, jedną z pierwszych rzeczy, którą musisz zrobić jest wykonanie badań geotechnicznych. To pierwszy krok do tego, aby na danym gruncie mógł powstać jakikolwiek budynek. Jak w praktyce przebiega takie badanie i kto może je wykonać? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w tekście.

Na czym polega badanie geotechniczne?

Badanie geotechniczne to pierwsza rzecz, która należy zrobić, jeśli myśli się o budowie domu na nowej działce. To bardzo istotna kwestia, ponieważ dzięki takiej analizie możliwe jest otrzymanie informacji na temat konsystencji i struktury gruntu, ale nie tylko. Takie badanie parametrów gruntów organicznych pozwala dowiedzieć się również o stanie wód gruntowych.

Kluczowym celem badania geotechnicznego jest określenie typu gruntu oraz wytrzymałości na zabudowę. Z prawnego punktu widzenia, przeprowadzania takich badań nie jest obowiązkowe. W praktyce warto jednak z nich korzystać, ponieważ stosowna dokumentacja geotechniczna gruntu pozwoli uniknąć nieprzemyślanych decyzji o zabudowie w przyszłości.

Jak wygląda badanie geotechniczne w praktyce?

Całe badanie geotechniczne można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich realizowany jest w terenie, gdzie geolodzy wykonują specjalne odwierty w kilku miejscach działki – minimum realizuje się trzy odwierty, ale często jest ich znacznie więcej. Głębokość jednego odwiertu zależy w dużej mierze od przeznaczenia działki. Jeśli ma niej stanąć dom jednorodzinny, materiał badawczy pobierany jest z głębokości 3 metrów – w przypadku budynków z piwnicą jest to głębokość 4-6 metrów.

Druga część odbywa się już w laboratorium. To tam przy pomocy specjalnej aparatury badawczej analizowane są składniki gleby oraz próbki wody. Dzięki otrzymanym wynikom przygotowywana jest specjalna dokumentacja, o którą może poprosić osoba projektująca dom. Mimo że obecność tego dokumentu nie jest wymagana prawnie, to warto go przygotować. Dzięki nie łatwiej można zaplanować budowę domu jednorodzinnego.