Pragniemy zawsze pięknie wyglądać i posiadać sylwetkę, którą można się chwalić. Dlatego istotne są w naszym życiu: odpowiednia, zbilansowana dieta oraz ćwiczenia. Gdy zabierzemy się za ćwiczenia na płaski brzuch, poprawimy nasz wygląd, ale do tego sprawimy, że będziemy mieli lepszą kondycję.

Ćwiczenia w połączeniu z dietą mogą sprawić, że naprawdę zmienimy się na lepsze. Już nawet po dwóch tygodniach dbania o siebie zauważymy znaczące zmiany na lepsze.

Płaski brzuch

O płaski brzuch zwykle walczą kobiety, chociaż mężczyźni także pragną dobrze wyglądać. Jednak na marzeniu nie powinno się kończyć. Żeby w końcu zobaczyć efekty, należy zabrać się za ćwiczenia i połączyć je z odpowiednia dietą.

Dzięki odpowiedniej pracy możemy zrealizować swój cel, poprawić wygląd oraz kondycję. Warto zatem odkryć, jak prawidłowo podejść do wykonywania ćwiczeń na płaski brzuch.

Zasady treningu na płaski brzuch

Mięśnie brzucha należą do tych, które regenerują się dosyć szybko. To sprawia, że ćwiczenia na płaski brzuch możemy wrzucić do swoje planu treningowego nawet 5-6 razy na tydzień. Dzięki temu o wiele szybciej możemy osiągnąć efekty.

Jednocześnie należy pamiętać o tym, że mięśnie brzucha angażujemy także podczas innych ćwiczeń, dlatego tak istotne jest nie przesadzenie z treningiem. Wtedy bowiem możemy osiągnąć zupełnie odwrotny skutek.

Jeśli zamierzamy dopiero zacząć swoją przygodę z treningiem, nie formujmy się. Warto zacząć od 1-2 ćwiczeń w tygodniu, niż potem poddać się zbyt szybko, bo trening okaże się dla nas zbyt ciężki.

W wypadku, gdy ćwiczymy już od dłuższego czasu, możemy wrzucić w  plan treningowy min. 3 razy na tydzień. Jest to jednak wskazane nie na samym początku.

Istotne jest też to, że nie istnieją żadne magiczne sztuczki, dzięki którym w ciągu dnia czy dwóch osiągniemy cel: płaski brzuch. Żeby mieć piękną sylwetkę, należy trenować regularnie. Często konieczne też będą różne wyrzeczenia. Tylko dzięki tej drodze możemy w końcu dojść do swojego celu. A efekty są przecież warte wszystkiego.

Propozycje ćwiczeń na płaski brzuch

Trzeba zauważyć, że nie zawsze potrzebujemy skomplikowanego sprzętu i dużej kondycji, by zacząć trening. Zawsze zaczynamy od drobnych, prostych ćwiczeń, które z czasem możemy komplikować, zależnie od swoich możliwości. Warto zatem znać siebie i wiedzieć, na jak wiele nas stać, dzięki czemu nie będziemy się także forsować.

Najpopularniejsze ćwiczenia:

  • Brzuszki – najbardziej znane ćwiczenia, które nie wymagają żadnego sprzętu. Wystarczy kawałek podłogi. Do tego są to jedne z najbardziej efektywnych ćwiczeń na brzuch.

Najważniejsze jest załapanie odpowiedniej techniki. Wiele osób bowiem uczy się jej błędnie i potem czyni sobie więcej szkody niż pożytku.

Na początek kładziemy się na plecach na płaskiej powierzchni. Głowę opieramy na dłoniach – nie ściskamy jej. Nogi zginamy w kolanach. Stopy powinny leżeć płasko na podłodze.

A teraz delikatnie podnosimy tułów mięśniami brzucha. Broda kierujemy ku górze i nie zaokrąglamy pleców.

Ćwiczenie należy powtarzać w 3 seriach po 15.

  • Deska (plank) – także nie wymaga żadnego sprzętu. Znów znajdujemy jedynie kawałek płaskiej podłogi.

Podczas wykonywania tego ćwiczenia pracują nie tylko mięsnie brzucha, ale także grzbietu, ramion, kręgosłupa i nóg. Dzięki temu jest to dobre ćwiczenia na wiele partii mięśni.

Na początek kładziemy się na brzuch. Opieramy się na przedramionach i palcach stóp. Pozornie proste ćwiczenie nie jest tak proste. Na początek nie wytrzymamy w linii prostej zbyt wiele czasu, ale z czasem będzie szło nam coraz lepiej.

Stopniowo zwiększamy czas, jaki wytrzymujemy w tej pozycji.

  • Wykroki – idealne ćwiczenie nie tylko na płaski brzuch, ale też pośladki i uda.

Jedną nogę wysuwany przed siebie, obniżamy pozycję, tak, by zgiąć kolano pod kątem prostym. Tylne kolano dotyka podłoża. Wracamy do pozycji wyjściowej i powtarzamy ćwiczenie na drugą nogę.

Ćwiczenie powtarzamy w trzech seriach po 15.

  • Siad narciarski – idealne ćwiczenie na mięśnie brzucha. I jedno z tych, które pozwala na najszybsze efekty. Stajemy przy ścianie i opieramy się o nią plecami, zniżamy się do siadu, wytrzymujemy tak długo, jak tylko potrafimy.

Z czasem także możemy wydłużać czas, w którym znajdujemy się w tej pozycji.

Boczki a ćwiczenia na płaski brzuch

Dosyć uciążliwe mogą być tzw. boczki. Jest to problem, który możemy szczególnie zauważyć, gdy zabierzemy się za ćwiczenia na płaski brzuch. Jeśli chcemy prawdziwych efektów, to musimy zabrać się za trening odpowiedni na oponkę. Możemy wybrać takie ćwiczenia jak:

  • Przyciąganie kolana do łokcia po skosie
  • Nożyce
  • Plank bokiem
  • Skręty tułowia w leżeniu
  • Przyciąganie kolana do łokcia

Podsumowanie

Jeśli pragniemy mieć piękny, płaski brzuch, to musimy zabrać się za porządny zestaw ćwiczeń. Możemy je bez problemu wykonywać w domu i to bez potrzeby kupowania specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu zyskujemy dodatkową motywację do ćwiczeń.

Nie są one zbyt trudne, więc tym chętniej się za nie zabierzemy, a z czasem będziemy sięgać po bardziej zaawansowane wersje.