Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzenia zamka jest złamanie klucza. Jeśli nie chcesz inwestować w nowy zamek, możesz łatwo wymienić zepsuty klucz. Ważne jest, aby przed zakupem nowego klucza dowiedzieć się, jaki typ mechanizmu zamka posiadasz. Różne zamki wymagają różnych kluczy, dlatego ważne jest, aby nie kupić niewłaściwego rodzaju klucza zamiennego. Jeśli nie jesteś w stanie zanieść do specjalisty złamanego klucza na podstawie którego ten odwzoruje nowy, może być potrzebna pomoc specjalisty na miejscu.

Jak zapobiec złamaniu klucza

Kluczem do konserwacji zapobiegawczej jest smarowanie zamka. Smarowanie zamka zapobiega jego zacinaniu się i zapewnia płynną pracę. Nie chcemy, aby podczas pracy zamka występowało jakiekolwiek tarcie, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie. Oczyść zamek palcami lub za pomocą wycioru do rur. Upewnij się, że znalazłeś brud, rdzę lub inne zanieczyszczenia, które zapychają zamek. Im więcej tych rzeczy usuniesz teraz, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów w przyszłości, w wyniku których potrzebna będzie naprawa zamka. Nałóż niewielką ilość oleju na górną i dolną część dziurki od klucza za pomocą wacika lub szmatki. Uważaj, aby nie nałożyć zbyt dużo oleju na boki lub wnętrze dziurki od klucza; może to pogorszyć problem zamiast go poprawić. Nasmaruj wszystkie ruchome części zamków smarem na bazie oleju, takim jak WD-40 lub sprayem silikonowym. Nalej trochę smaru do szkiełka zegarkowego i nanieś go wacikiem na wszystkie niezbędne części (nie zapomnij o tych małych sprężynkach!), ale staraj się nie wlewać go do dziurki od klucza (może przesiąknąć i uszkodzić delikatne mechanizmy). Regulacja zapadki to szybki sposób na rozwiązanie problemu zablokowanego zamka. Jeśli nie jesteś pewien jak samemu to zrobić – pomocni będą specjaliści z https://www.pogotowie-zamkowe-poznan-24h.pl. Konserwowanie zamków dla nich to codzienność dlatego szybko i bezbłędnie zadbają o ten w Twoich drzwiach. Nie ryzykuj jeśli chodzi o bezpieczeństwo!

Ta sytuacja nie jest katastrofą

Jest to rzeczywiście luka w zabezpieczeniach i warto się nią zająć. Wymiana złamanego klucza powinna nastąpić jak najszybciej, ponieważ nie tylko zmniejsza to ryzyko włamania ale również da komfort psychiczny Tobie i Twojej rodzinie. Każda mniej poważna sytuacja może przerodzić się w katastrofę, warto więc być zapobiegliwym i prewencyjnie zdusić problem w zarodku. Pamiętaj: lepiej zapobiegać niż leczyć!