Łóżeczko dziecięce to miejsce, w którym początkowo maluch spędza wiele czasu. Rodzicom zależy, by było połączeniem funkcjonalności zapewniającej bezpieczeństwo dziecku, z walorami estetycznymi. Spokojne kolory i wzory stworzą zaciszną atmosferę, a certyfikowane tkaniny nie podrażnią wrażliwej skóry maluszka. W co wyposażyć łóżeczko dziecięce, by było wygodne i bezpieczne?

Materac – podstawa dla spokojnego snu maluszka

Materac do łóżeczka dla dziecka powinien mieć właściwości antyalergiczne i antyseptyczne. Dobrym wyborem są materace lateksowe i piankowe, których cechą charakterystyczną jest zatrzymywanie rozwoju drobnoustrojów i zapewnienie prawidłowej cyrkulacji powietrza. Jak dodaje sklep dziecięcy For Kids, nie bez znaczenia dla jakości snu maluszka jest również twardość materaca. Dla noworodków prawidłową twardość zapewnią materace o grubości od 11 do 14 cm, co zapewni stabilne podparcie dla kształtującego się kręgosłupa.

Jaką pościel dla noworodka wybrać?

Wśród najbezpieczniejszych i najłagodniejszych dla skóry maluszka tkanin wykorzystywanych na pościele do łóżeczka znajdują się bawełna oraz wiskoza bambusowa. Oba materiały są miękkie i przyjemne w dotyku, mają właściwości przeciwgrzybicze i higroskopijne, a do tego są łatwe w utrzymaniu w czystości. Tkaniny powinny posiadać certyfikat OEKO-TEX Standard 100 potwierdzający właściwości antyalergiczne i spełnienie wymagań produkcyjnych dotyczących przedmiotów dla dzieci. Przy wyborze pościeli warto zwrócić uwagę nie tylko na tkaninę, ale również rodzaje szwów oraz sposób zapięcia poszewek. Najlepsze będą modele z krytymi zamkami i bez guzików. Dla noworodków sprawdzą się pościele pikowane, dzięki którym wypełnienie nie ulega przemieszczeniu. Maluchowi do 1 roku życia nie jest potrzebna poduszka – dla prawidłowego rozwoju kręgosłupa zaleca się sen na płaskiej powierzchni materaca.

Ochraniacze na łóżeczko dziecięce

W łóżeczku dziecka, szczególnie noworodka i niemowlęcia, powinny znaleźć się specjalne ochraniacze na łóżeczko. Ich zadaniem jest chronić malucha przed uderzeniem się podczas drzemki czy nocnych wędrówek, a także zapobiegać przekładaniu rączek i nóżek przez szczebelki. Jakie ochraniacze na łóżeczko wybrać? Najlepiej wykonane z bawełny, z wypełnieniem w postaci włókniny o właściwościach antyalergicznych i mocowaniem za pomocą wstążek wykonanych z tego samego materiału. Warto zwrócić uwagę na wysokość ochraniacza – powinien osłaniać łóżko od materaca po całkowitą długość szczebelków. Ochraniacz powinien być odpowiednio gruby i sprężysty, tak by się nie załamywał i opadał, a trzymał się stabilnie przymocowany do szczebli łóżeczka.