Zawód coacha cieszy się w naszym kraju coraz to większą popularnością. Nie da się ukryć, że nie powinno nas to dziwić. Praca ta jest niezwykle kreatywna i inspirująca. Co najważniejsze, zadaniem coacha jest przede wszystkim pomóc innym ludziom znaleźć właściwą drogę i lepiej zrozumieć siebie. W tym przypadku jednak trener musi samodzielnie wspierać swoje działania, a także wykorzystywać dostępne w tym celu narzędzia. Jednym z nich są chociażby karty coachingowe, które zyskują sobie coraz to większą popularność. Trudno się temu dziwić, gdyż powszechnie są one uważane za jeden z najskuteczniejszych „ice- breakerów” z jakimi można spotkać się na zajęciach coachingowych. Wobec tego czym są tego typu karty jak to narzędzie będzie wspierać pracę coacha?

Czym są karty coachingowe?

Karty coachingowe to narzędzie, które coraz powszechniej wykorzystywane jest przez trenerów. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, gdyż ten niewielki gadżet, ma tak naprawdę potężną moc. Karty coachingowe- jak sama nazwa wskazuje- to nic innego jak zestaw kart, które opatrzone są grafiką. Niemniej jednak każda z grafik będzie odnosić się do innego aspektu życia osób, które przebywają na kursie. Wobec tego takie karty coachingowe będą skłaniać do przemyśleń oraz refleksji, a być może nawet do otworzenia się i wyrażenia swojej opinii lub przemyśleń. Coach może korzystać z różnorodnych narzędzi, które pomogą mu przełamać pierwsze loty z uczestnikami danego szkolenia. Jednak to właśnie karty coachingowe są na sam początek najlepszym rozwiązaniem.

Do czego przydają się karty coachingowe?

Karty coachingowe są jednym z narzędzi, którymi może wspomagać się coach w swojej pracy. Tak naprawdę na rynku można znaleźć wiele, odmiennych modeli, z różnorodnymi grafikami. Do czego więc takie karty mogą się przydać? Otóż spełniają one wiele, istotnych funkcji. Do najważniejszych z nich można zaliczyć przede wszystkim:

  • wsparcie w budowaniu relacji pomiędzy uczestnikami szkolenia;
  • przełamanie „pierwszych lodów”- jest to szczególnie istotne w momencie, kiedy na początku szkolenia, każdy z uczestników niepewnie na siebie spogląda i nie ma do siebie zaufania;
  • pomoc coachowi w zrozumieniu uczestników kursu- na szkoleniu coachingowym, każdy z uczestników jest swoistą indywidualnością. Każdy z nich ma inne przekonania, wartości i przemyślenia. Dzięki kartom coachingowym, coach będzie mógł poznać i lepiej zrozumieć swoich kursantów. W efekcie będzie wstanie również dopasować do nich metody swojej pracy.
  • urozmaicenie kursu- szkolenia coachingowe nie mogą być nudne. Aktywności zaplanowane przez coacha muszą więc być świetnie przemyślane. Karty coachingowe pozwolą uczestnikom nabrać zaufania do siebie nawzajem, a także do samego coacha. Dzięki temu takie szkolenie będzie jeszcze bardziej efektywne i przyjemne.

Czy warto korzystać z kart coachingowych?

Każdy coach wie, że na rynku istnieje wiele narzędzi i pomocy jak np. koło życia, które mogą efektywnie wspierać jego pracę i poznawanie kursantów. Jednak to właśnie karty coachingowe wydają się być najlepszym rozwiązaniem, w szczególności na sam początek danego szkolenia. Przełamią one pierwsze lody i sprawią, że uczestnicy kursu zapomną o niepewności i własnej nieśmiałości. Nie da się również ukryć, że dzięki kartom coachingowym, sam prowadzący szkolenie będzie mógł o wiele lepiej poznać predyspozycje swoich kursantów i zagwarantować im i sobie lepszą metodykę pracy. Z pewnością karty coachingowe są warte uwagi i wykorzystania w codziennej pracy z kursantami.