Każda dieta powinna być odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb pupila. Pod uwagę należy wziąć jego wiek czy styl życia, ale też problemy zdrowotne, ponieważ żywienie może mieć znaczący wpływ na poprawę bądź pogorszenie stanu czworonoga. Jedną z najczęściej stosowanych diet u psów jest dieta lekkostrawna. Kiedy należy ją zastosować i po jakie karmy warto wówczas sięgnąć? Odpowiadamy!

Kiedy trzeba zastosować dietę lekkostrawną u psa?

Dieta lekkostrawna, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu wspomóc żywienie psów borykających się z problemami trawiennymi. Celem tej diety jest dostarczenie psu odpowiedniej ilości składników odżywczych, jednocześnie jak najmniej obciążając jego układ pokarmowy. Lekkostrawne karmy dla psów przeznaczone są dla psów cierpiących na takie schorzenia jak np.: stany zapalne przewodu pokarmowego, niedożywienie, wrzody żołądka, biegunka. Stosuje się je także w przypadku psów starszych, psów niedożywionych lub jako czasowe żywienie na czas rekonwalescencji czy podczas zmiany karmy (np. przejścia na BARF).

Czym się charakteryzuje lekkostrawna karma dla psów?

Taka karma przede wszystkim powinna mieć obniżoną zawartość włókna pokarmowego i tłuszczu – nie może ona przekraczać 10%. Sprawdzi się tutaj karma z mięsem niskotłuszczowym, jak drób, królik czy cielęcina. Doskonałą alternatywą jest karma z insektów, ponieważ insekty są bogatym źródłem aminokwasów egzogennych i składników mineralnych, a przy tym są wysokostrawne. Obniżoną zawartość tłuszczu w tych karmach rekompensuje większa ilość białka. Ich cechą charakterystyczną jest też zwiększona przyswajalność cennych witamin i minerałów. Lekkostrawne karmy dostępne są wyłącznie w specjalistycznych sklepach, takich jak np. Dlapsaikota.

Jak karmić psa na diecie lekkostrawnej?

Zapotrzebowanie kaloryczne psa na diecie lekkostrawnej pozostaje niezmienne. Ważne jest jednak, aby pies jadł mniejsze porcje i częściej – do 5 porcji na dobę o stałych porach. Wówczas jedzenie nie będzie obciążało jego delikatnego układu pokarmowego. Co więcej, sama karma powinna mieć temperaturę pokojową. Należy też być ostrożnym, jeśli chce się gotować psu posiłki samodzielnie, ponieważ można mu w ten sposób zaszkodzić i konieczna będzie dodatkowa suplementacja. Trzeba również ograniczyć podawanie przysmaków.