Fotowoltaika jest popularnym źródłem energii odnawialnej, wykorzystującym promienie słoneczne do wytwarzania prądy. Jak wybrać dobre miejsce do jej instalacji w ogrodzie?

Fotowoltaika – na co warto zwrócić uwagę, gdy chce się zainstalować panele na gruncie?

Fotowoltaika to ekologiczne źródło energii, po które sięga coraz więcej gospodarstw domowych. Jeśli chodzi o instalację fotowoltaiki w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Najważniejszym z nich jest ilość dostępnego miejsca na posesji. Panele fotowoltaiczne muszą mieć dość dużo wolnej przestrzeni. Gdy ma się bardzo małą działkę, opcja ta z pewnością odpada i trzeba znaleźć inne rozwiązanie, na przykład zamontować baterie słoneczne na dachu budynku. Bardzo ważnym elementem jest sprawdzenie, ile światła dociera do danej przestrzeni. Gdy obszar jest mocno zacieniony, panele fotowoltaiczne nie będą działać efektywnie i zwyczajnie się nie sprawdzą. Innym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, są nasadzenia. Jeżeli w ogrodzie znajdują się drzewa lub inne duże rośliny, mogą one rzucać cień na panele fotowoltaiczne i zmniejszać ich wydajność. Powinno się instalować panele fotowoltaiczne w miejscu, które otrzymuje najwięcej światła słonecznego. 

Jakie argumenty przemawiają za wyborem paneli fotowoltaicznych?

Jedną z najważniejszych zalet są niższe rachunki za prąd. W dobie rosnących cen energii elektrycznej jest to bardzo ważny argument, przemawiający za instalacją fotowoltaiki w swoim domu. Inną opcją jest możliwość skorzystania z dofinansowania oferowanego przez rząd. Trwałość, wydajność i niski poziom awaryjności to kolejne zalety tego typu rozwiązania. Minimalna konserwacja, na przykład umycie ich przez wyspecjalizowaną firmę, nie przysparza wielu trudności, pozwala natomiast zachować ich efektywność. Poza tym baterie słoneczne wykorzystują energię wprost ze słońca, która jest odnawialna. W przeciwieństwie do spalania węgla nie generuje tak dużego śladu węglowego.